Zajímá vás Tradiční Čínská Medicína (TČM)? Uvažujete o studiu TČM? Nebo se vám do hlavy vkrádá myšlenka na změnu povolání a chcete působit v oboru TČMKde se dá studovat čínská medicína? Jak dlouho toto studium trvá? Kolik to stojí? Někdy dostávám dotazy na toto téma od svých klientů nebo od svých přátel a ráda vám všem odpovím v tomto článku.   

 

Jak dlouho trvá studium čínské medicíny?

🙂  minimálně pár let a možná celý život… Je to velmi zajímavý a široký obor s dlouhou historií. Pokud vás tento obor baví, tak vás bude i po ukončení základního studia inspirovat velké množství zajímavých odborných knih a dostupných postgraduálních seminářů (prezenčně nebo i online).  

Pro základní orientaci pro osobní použití stačí obecný přípravný ročník o teoretických základech TČM (6-10 měsíců dálkového studia), pokud chcete studovat obor hlouběji a stát se terapeutem, tak se celková délka základního vzdělání pohybuje kolem 4 let (dálkově).  

Studium je vhodné jak pro profesionály ze zdravotnictví (lékaři, fyzioterapeuti, zdravotní sestry, maséři), tak pro laiky z jiných oborů. (Nejen z vlastní zkušenosti vím, že již mnoho inženýrských duší našlo úžasnou logiku v systému TČM…)  

 

Jaké obory TČM se studují?

Teoretické základy TČM + Akupunktura (ovlivňování energetických drah) 

Teoretické základy TČM + Fytoterapie (bylinné směsi čínských bylin) 

Teoretické základy TČM + Čínské masáže TUINA 

Teoretické základy TČM + Léčebný QI GONG (čchikung) 

Teoretické základy TČM + Dietetika (léčba stravou)  

Zkušení terapeuti mají často hluboké vzdělání ve více oborech, např. Akupunktura + Čínské masáže, nebo Fytoterapie + Dietetika, nebo Akupunktura + Fytoterapie… apod. Není výjimkou i kombinace téměř všech oborů. 

Výhoda je, že si váš obor většinou můžete vybrat až po absolvování (ročního) úvodního kurzu Teoretické základy TČM, během úvodního studia lépe poznáte, jestli se chcete dále blíže věnovat např. fytoterapii nebo raději akupunktuře.  

 

Kde studovat TČM?

Podle mého názoru v České republice existuje několik kvalitních škol TČM. 

Já jsem absolvovala studium (2002-2006) v Praze na „1. škole TČM“ https://www.tcm.cz/, kterou založila MUDr. Ludmila Bendová již v roce 1990. Velmi si vážím MUDr. Bendové jako zakladatelky oboru TČM v České (Československé) republice! Studium probíhá v přátelské atmosféře, je dobře strukturované, s kvalitními lektory ve všech oborech. K dispozici jsou podrobné tištěné materiály. Škola poskytuje velké množství postgraduálních seminářů, často se zajímavými zahraničními lektory. Zde si velmi ráda osvěžuji a rozšiřuji svoje znalosti. 

Dále mohu doporučit i Institut TČM https://www.tcminstitut.cz/ v Praze. Zde najdete základní 4,5 leté studium a některé postgraduální kurzy, které také ráda navštěvujiMUDr. Lucký je silná osobnost, která své studenty motivuje k poctivému a důkladnému studiu. 

Také mohu doporučit školu TCM LONGMEN https://www.tcmlongmen.cz/ v Hradci Králové, kde jsem si své dříve nabyté teoretické znalosti utřídila na praktických postgraduálních seminářích a naučila jsem se dobře ušní akupunkturu. Škola poskytuje kompletní základní vzdělání TČM (3roky) a také postgraduální semináře na různá komplexní témata. Vedoucí lektor MUDr. Strnad je nejen zkušený znalec TČM, ale i výborný pedagog.  

 

Kolik stojí studium TČM?

Cena ročního studia se pohybuje obvykle kolem 33.000,- Kč, mezi školami mohou být menší rozdíly (podle konkrétní struktury studia). 

  

Jak si vybrat tu správnou školu nebo kurz TČM? 

Pro správný výběr školy se můžete inspirovat webovými stránkami jednotlivých škol, každá škola má studijní oddělení, kde Vám případné dotazy rádi zodpoví 

Dále velmi doporučuji využít možnosti návštěvy „dne otevřených dveří“, např. zde: https://www.tcm.cz/studium/den-otevrenych-dveri  

 

Jaké jsou ještě další možnosti získávání znalostí o TČM?

Ráda využívám možnost navštívit kongresy TČM v různých zemích, nejbližší kvalitní kongres s dlouholetou tradicí je v Německu https://www.tcm-kongress.de/de/index.htm, který v roce 2020 poprvé proběhl z důvodu corona karantény dokonce celý virtuálně. Další možnost je navštívit např. mezinárodní kongres TČM v Polsku http://tcm-kongres.pl/ nebo v Rakousku https://www.tcmkongress.at/en/Kongress 

Pak existuje mnoho různých online škol a online seminářů, za všechny bych ráda jmenovala alespoň https://www.elotus.org/ nebo https://www.maciociaonline.com/.  

Pokud se rozhodnete studovat TČM, tak vám přeji hodně štěstí a zábavy!  

 

Iva Měsíčková 

(srpen 2020)