Uvažujete o návštěvě praktika Tradiční Čínské Medicíny (TCM) a nevíte, co Vás na první schůzce čeká?

Začneme rozhovorem o tom, co Vás trápí, pro mne je důležité zjistit, jak dlouho Vaše potíže trvají a pokud víte, tak i okolnosti jejich vzniku Vašich (např. „když jsme se vrátili z dovolené na Bali, tak…“ nebo „v práci jsme se přestěhovali do nových kanceláří se silnou klimatizací a od té doby…“ apod.).

Rozhovor bude trvat asi 30-40 minut, protože se musím zeptat na minimálně deset různých oblastí – zajímá mne Vaše anamnéza (dřívější operace, úrazy, nemoci a léčba – i alternativní terapie, homeopatika apod.), jaké berete nyní léky, dále významné nebo opakované nemoci v rodině (cukrovka apod.). Pak se ptám na oblast trávení a vylučování (např. průjem, zácpa, případně časté močení apod.), jak se stravujete, jestli se více potíte (ve dne nebo v noci), jestli býváte zimomřiví, nebo naopak přehřátí. Také potřebuji vědět, jestli míváte bolesti (hlavy, páteře, kloubů, svalů nebo břicha), jak jste na tom s únavou a spánkem, ptám se na Váš zrak, sluch, pískání v uších, zahlenění, časté nachlazení, alergie, vyrážky, ekzémy, akné, suchou kůži… atd.

Dále sleduji pohmatem kvalitu Vašeho pulsu – podle TCM může být puls rychlý, pomalý, hluboký, povrchový, plovoucí, napjatý, tenký, široký, tvrdý, rozbředlý… a navíc se kvalita pulsu sleduje i na různých místech a v různé hloubce na obou zápěstích.

K vyšetření podle TCM patří i diagnostika podle Vašeho (vyplazeného) jazyka – sleduji jeho barvu (moc bledý, moc červený), velikost jazyka, oteklost, otisky zubů, suchost, přítomnost povlaku, barva povlaku, sloupaný povlak, praskliny, skvrny apod. Před vyšetřením jazyka je dobré nepít a nejíst potraviny, které jazyk zabarvují (káva, čaj, červená řepa, borůvky, barevná lízátka apod.).

Z těchto informací mohu zmapovat silné a slabé články Vašeho organismu. Čím více budu o Vašem aktuálním stavu vědět, tím lépe pro diagnostiku a stanovení terapeutického postupu. Bere se v úvahu i Váš věk, zatíženost stresem, individuální konstituce a roční období. Stanovím diagnózu v rámci energetického systému TCM, krátce Vám to vysvětlím srozumitelnou formou a navrhnu Vám další postup. Můžeme zvolit terapii např. bylinnými preparáty, změnou životosprávy (dietetika), ovlivněním energetických (akupunkturních) drah nebo cvičením (energetická cvičení čchi-kung apod.). Na první návštěvě může proběhnout i zvolená terapie.

Dále mohou následovat kontrolní návštěvy – u preventivních terapií méně často a ideálně pravidelně (např. 1x za měsíc nebo 1x za 3 měsíce, 2x za rok apod.), u akutních potíží podle potřeby (1-2x týden a později méně často). Kontrolní návštěva probíhá podobně, více času věnujeme terapii a Vaší regeneraci – nejprve se krátce zeptám, jak se nyní cítíte (co se změnilo), podívám se na Vás jazyk a puls, vyhodnotím aktuální situaci a nabídnu další postup v terapii. Někdy vidím, že změny nepřicházejí v očekávané lhůtě a zvolené postupy TCM nestačí, v tom případě o tom společně mluvíme a hledáme další možné řešení. Svým klientům někdy doporučuji i změnu nebo doplnění léčby jinými postupy západní i alternativní medicíny (např. neurologie, fyzioterapie, speciální masáže nebo homeopatie) u jiných odborníků. Věřím, že společně najdeme správnou cestu.

Přeji Vám hodně zdraví a těším se na Vaši návštěvu!

Iva Měsíčková