Podle čínské medicíny mají naše jednotlivé orgány během dne určité dvouhodinové období, kdy jsou přirozeně nejaktivnější a o 12 hodin později naopak nastává dvouhodinové období největšího útlumu.

Myslím, že se nám velmi vyplatí tyto biorytmy ovládat, abychom zbytečně nezatěžovali naše tělo nevhodným chováním (např. jídlo pozdě v noci apod.). Tento rozvrh je celkem jednoduché si zapamatovat i pochopit.

První je vrchol a naopak o 12 později je pokles aktivity orgánů

=

Plíce

Vrchol aktivity orgánů 03 – 05 hodin – Pokles aktivity orgánů 15 – 17 hodin

=

Tlusté střevo

Vrchol aktivity orgánů 05  – 07 hodin – Pokles aktivity orgánů 17 – 19 hodin

=

Žaludek

Vrchol aktivity orgánů 07 – 09 hodin – Pokles aktivity orgánů 19 – 21 hodin

Doporučuji dobře snídat, včas a málo večeřet…!

=

Slezina

Vrchol aktivity orgánů 09 – 11 hodin – Pokles aktivity orgánů 21 – 23 hodin

=

Srdce

Vrchol aktivity orgánů 11 -13 hodin – Pokles aktivity orgánů 23 – 01 hodin

=

Tenké střevo

Vrchol aktivity orgánů 13 – 15 hodin – Pokles aktivity orgánů 01 – 03 hodin

=

Močový měchýř

Vrchol aktivity orgánů 15 – 17 hodin – Pokles aktivity orgánů 03 – 05 hodin

=

Ledviny

Vrchol aktivity orgánů 17 – 19 hodin – Pokles aktivity orgánů 05 – 07 hodin

=

Perikard

Vrchol aktivity orgánů 19 – 21 hodin – Pokles aktivity orgánů 07 – 09 hodin

=

Distribuce energie

Vrchol aktivity orgánů 21 – 23 hodin – Pokles aktivity orgánů 09 – 11 hodin

=

Žlučník

Vrchol aktivity orgánů 23 – 01 hodin – Pokles aktivity orgánů 11 – 13 hodin

=

Játra

Vrchol aktivity orgánů 01 – 03 hodin – Pokles aktivity orgánů 13 – 15 hodin

Podívejme se na některé možné vzorce chování orgánů: 

Plíce: 3-5 hod. – To je výborný čas vstát a provádět dechová cvičení nebo meditovat, v létě na horách můžeme vyrazit na túru (budeme mít více energie). V tuto dobu může být také silnější kašel u osob s alergií, astmatem, bronchitidou nebo zhoršení kašle z nachlazení nebo chronických plicních stavů.

Tlusté střevo: 5 – 7 hod. Pokud Vaše energie (QI) plyne hladce, tak byste se v ideálním případě měli ráno jít vyprázdnit.

Žaludek: 7 – 9 hod. Energie trávení vrcholí v době žaludku a sleziny, tj. mezi 7 – 11 hod. Toto je nejlepší čas, kdy absorbovat živiny – a proto nikdy nevynechávejte snídani. Dokonce i západní teorie výživy uznává, že trávicí metabolismus je silnější ráno. Potraviny, které jíte ráno, by měly být kvalitní, aby byly využity pro dobrou energii celého dne. Snídani opravdu nevynechávejte – pokud nedáte kvalitní energii žaludku a slezině v době jejich energetického vrcholu, tak můžete potenciálně nastavit tělo na zvýšení váhy a hromadění tuku.

Slezina: 9 – 11 hod. Jak už bylo zmíněno u doby žaludku, vynechávání jídel ráno není zdravé a také může vést k nerovnováze hladiny cukru v krvi.

Srdce: 11 – 13 hod. Doba poledne je vrchol dne a nejvíce energie je ve vašem srdci. Někdo může prožívat i nervozitu a úzkosti.

Tenké střevo: 13 – 15 hod. Pokud někdo má nedostatek energie v tenkém střevě, tak může po obědě zaznamenat snížení energie.

Močový měchýř: 15 – 17 hod. U nerovnováhy energie močového měchýře může dojít v tomto časovém úseku zhoršení stavu. Zhoršení může trvat až do 19h, kdy končí období energie ledvin.

Ledviny: 17 – 19 hod. Ledviny jsou velmi důležitý orgán! Kromě svojí „provozní energie“ v kvalitě YIN a YANG jsou zdrojem tzv. esence, to je něco jako studna s rezervami. Případné nerovnováhy ledvin se silně ukazují v této době. Pokud chybí energie YIN, tak můžete navečer cítit příliv nepříjemného tepla nebo pocit lehce zvýšené teploty. Mohou se také objevit ve větší míře i symptomy menopauzy, jako jsou např. návaly horka. Tyto pocity horka mohou mít dokonce i muži. Nedostatek energie YANG se projevuje zejména jako únava, zimomřivost, cítíte se zničení a myslíte si, že je to přirozený důsledek toho, že jste byli celý den v práci, nicméně často je příčina ještě někde jinde. Chronická únava, cukrovka, vyčerpání štítné žlázy a nadledvinek jsou často spojovány s nedostatkem energie ledvin.

Perikard (obal srdce): 19 – 21 hod. Energie perikardu zahrnuje vztahové problémy, úzkost, nervozitu a nespavost.

Trojitý zářič (tři hlavní oblasti energie v našem těle) 21 – 23 hod. Co je to trojitý zářič? (Někdy se mu také říká trojitý ohřívač.) SAN JIAO znamená v překladu doslova tři ohniště a představuje energii třech oblastí těla. Horní zářič obsahuje orgány srdce a plíce, střední zářič zahrnuje trávicí orgány a spodní zářič se stará o vylučování. Trojitý zářič je regulátor, hraje důležitou roli v imunitě nebo u chronické únavy.

Žlučník: 23 – 01 hod. Dosah působení energie žlučníku vypadá poněkud odlišně než v západní medicíně. Kromě přímé souvislosti s trávením se stará i o naši rozhodnost. U nerovnováhy v dráze žlučníku se mohou objevit i takové potíže, jako jsou střídavé pocity tepla a zimy, člověk má pořád chuť oblékat a svlékat horní vrstvy oblečení, protože se necítí komfortně ani stabilně a tento stav se pořád proměňuje. V tuto noční dobu se také budí lidé se žlučníkovým záchvatem (po večeři to vypadalo v pohodě, jak to že mě až teď tak bolí žlučník???)

Játra: 01 – 03 hod. Játra završují energetický cyklus. V noci se krev stahuje do jater, kde se čistí. Pokud máme v pořádku energii jater, tak je spánek klidný a celé tělo si přes noc dobře odpočine. Ale když energie jater stagnuje, tak se cítíme (celý den) podráždění, lítají hromy blesky a ženy si stěžují na nespravedlnost ohledně jejich nepříjemného premenstruačního syndromu!  

Závěrem

Je potřeba si uvědomit, že energie QI koluje v celém těle ve všech energetických drahách najednou. Když ale někde proudění energie nemá správnou sílu, tak je potřeba se postarat o nápravu, jinak by se tento stav mohl postupně zhoršovat. Případnou nerovnováhu můžete poznat sami, zejména podle toho, jak se v době aktivity orgánů cítíte. Další – přesnější – možností je nechat si vyšetřit puls u odborníka na čínskou medicínu. Puls se měří na zápěstí, na různých místech a v různé hloubce můžeme najít projevy pulsu celkem dvanácti orgánů. Často bývají některé orgány v nadbytku, jiné zase v nedostatku a čínská medicína umí tyto nerovnováhy dobře harmonizovat.

Doplnění (zdroj informací Eva Joachimová):

LU – meridián plic – 21. 1. – 18. 2., 03 – 05 hodin

Psychická nepevnost, militantnost vůči sobě = já musím!

LI – meridián tlustého střeva – 19. 2. – 19. 3. 05 – 07 hodin

Neumím říct ne

ST – meridián žaludku – 20. 3. – 19. 4. 07 – 09 hodin

Psychické napětí

SP – meridián sleziny – 20. 4. – 19. 5., 09 – 11 hodin

Stálé přemítání

HT – meridián srdce – 20. 5. – 20. 6., 11 – 13 hodin

Nechci se otevřít

SI – meridián tenkého střeva 21. 6. – 21. 7., 13 – 15 hodin

Problém s oddělením čistého a kalného

BL – meridián močového měchýře 22. 7. – 21. 8., 15 – 17 hodin

Problém s vyloučením kalného

KI – meridián ledvin – 22. 8. – 23. 9., 17 – 19 hodin

Nejasnost v základních otázkách Bytí

PC – meridián perikardu, osrdečníku – 24. 9. – 22. 10., 19 – 21 hodin

Upřednostňování subjektu před objektivním

TE – meridián tří zářičů (ohřívačů, ohňů) – 23. 10. – 21. 11., 21 – 23 hodin

Nechci být aktivní

GB – meridián žlučníku – 22. 11. – 20. 12., 23 – 01 hodin

Nechci se rozhodovat

LR – meridián jater 21. 12. – 20. 1., 01 – 03 hodin

Nechci mít nadhled, musím mít vše podložené