Tradiční čínská medicína přikládá stravování velkou váhu, ať již v oblasti zdravotní prevence, tak i při léčbě případné nemoci. Je to oblast, kterou můžeme sami ovlivnit a to dokonce několikrát denně. Ve volbě potravin hraje velkou roli několik důležitých faktorů – konstituce daného člověka (jin-jang), jeho zdravotní potíže (nyní nebo v minulosti), věk, místo (kontinent) kde žije a roční období, které právě prožívá.

Podívejme se nyní společně na oblíbené téma stravování podle jednotlivých ročních období.

Na úvod je potřeba poznamenat, že v čínském pojetí nejsou roční období rozdělené tak jako u nás. Na západě se předpokládá, že roční období začíná v době slunovratu či rovnodennosti (např. 21. 12. nebo 21. 3.), zatímco v Číně (stejně jako u Keltů v minulosti) jsou tyto jevy považovány za střed dané sezóny (21. 12. je vrchol zimy – nejkratší den atd.). To znamená, že určité zásady ve vztahu k ročnímu období je potřeba začít dodržovat včas – ještě před tím, než je naše „oficiální datum“ začátku ročního období.

Dále je nutno uvést, že čínský kalendář nemá pouze čtyři roční období, ale ještě používá tzv. „mezidobí“, které se nazývá DOJO a je mezi jednotlivými ročními obdobími. Jedná se o zhruba 18 nezařazených dnů, které mají tzv. energii středu a pomáhají harmonicky převést energie z jedné vibrace předchozího období do následujícího. V této době energie středu je energie jin a energie jang vyrovnaná, harmonická.

V praxi to tedy vypadá takto: 

  • 16/11 – 26/1 ZIMA (energie velmi jin)

27/1 – 13/2 mezidobí „DOJO“ (vyrovnaná energie)

  • 14/2 – 24/4 JARO (energie jang)

25/4 – 16/5 mezidobí „DOJO“ (vyrovnaná energie)

  • 17/5 – 26/7 LÉTO (energie velmi jang)

27/7 – 17/8 mezidobí „DOJO“ (vyrovnaná energie)

  • 18/8 – 27/10 PODZIM (energie jin)

28/10 – 15/11 mezidobí „DOJO“ (vyrovnaná energie)

Zajímalo by Vás, jak se máme v těchto obdobích chovat a stravovat, abychom byli v souladu s přírodou a nabrali energii přirozeným způsobem?

V příštích článcích se dočtete více informací o stravování nejen v zimě, na jaře, v létě a na podzim, ale i v přechodovém mezidobí DOJO!