Možnost nákazy koronavirem se momentálně diskutuje ve všech médiích, přijatá opatření ve společnosti jsou známá a je víc než rozumné je dodržovat.

Jak se chráním já v tomto období? Nyní je čas, kdy si mohu dopřát pravidelnost v jídle, vařit si čerstvou stravu ze základních potravin a tím, že téměř nechodím nakoupit, tak přirozeně vynechávám čerstvé pečivo a mléčné výrobky. Místo toho nastupují jáhly, vločky, pohanka, quinoa, kroupy, bulgur, celozrnná rýže, kvalitní maso, ryby, tepelně upravená převážně sezónní zelenina a ovoce, vajíčka, vývar apod. V tomto – ještě chladnějším – období do jídla přidávám čerstvý zázvor, česnek, kurkumu, chilli, hřebíček a další posilující koření. Tím, že si vařím sama, tak mám kontrolu nad (často nadměrnou) spotřebou soli (a cukru). Když je chuť na něco dobrého, tak se nabízí sušené ovoce, ořechy, hořká čokoláda, domácí koláč s jablky, jáhlová kaše s kokosovým mlékem, palačinky atd.

Je příjemné doplnit energii dostatečným spánkem, nedívat se večer dlouho na televizi nebo internet. Denní program mi osvěží i cvičení, mám oblíbené cvičení na protažení energetických drah https://www.mesickova.cz/cviceni-makko-ho/, které může cvičit každý. Kdo má naučené postupy cvičení jógy nebo čínského energetického cvičení QI GONG, tak pokud má nyní více času, může využít možnosti doma pravidelně praktikovat, to samé platí i o meditaci.

Na podporu imunity a energie se mi osvědčily i přípravky s obsahem léčivých hub, např. Hlíva, Reishi, Shitake, Hericium, Cordyceps a další https://www.pragon.cz/mrl-houbova-vyziva/tablety/. Když se mi případně ozve někdo s otázkou, kterou houbu si má vybrat, tak doporučím jednu, dvě, nebo tři – podle jeho aktuální kondice, která se člověk od člověka liší (někdo trpí více na zimomřivost a bolest zad, jiný mívá třeba trávicí potíže a další zase potřebuje jinou kombinaci, protože např. také často trpí na nespavost a/nebo bušení srdce). Houbové přípravky jsou poměrně univerzální a o všech se dá říct, že doplňují energii. Ve své zásobě mám i specifické čínské bylinné směsi v čajích nebo v tabletách, které jsou na individuální doporučení, takže je zde nemohu konkrétně uvádět.

Někteří z vás u mne zažili i nahřívání některých akupunkturních bodů pelyňkovým doutníkem (moxou), a to můžete zvládnout i sami doma. V tomto videu od kolegy Harrise z Kalifornie uvidíte, jak na to: https://www.youtube.com/user/cicmmonterey/featured. O nahřívání těchto bodů moxou se uvádí, že je vhodné na zvýšení energie a podporu imunity.

Přeji vám klidnou mysl a pevné zdraví!

Iva Měsíčková

(březen 2020)