Pod pojem „ledviny“ nebo spíše „okruh ledvin“ tradiční čínská medicína zahrnuje nejen samotný orgán ledvin, ale také nadledvinky, močový měchýř, pohlavní orgány, dále také páteř, klouby, zuby, kosti, kostní dřeň, míchu, mozek, uši, vlasy… Pak sem ještě patří další pojmy, které je někdy těžké si představit – říká se např., že ledviny představují tzv. „esenci života“, nebo „kořen života“.  Okruh ledvin reprezentuje vitalitu našeho života a kvalita této energie nás provází celý život od našeho početí až do smrti. Je tedy důležité se o energii ledvin starat a vyplatí se ji podporovat stravou, odpočinkem a bylinami.

Když jsou ledviny v pořádku a mají hodně energie, tak se cítíme odpočatě, vitálně, jsme ohební a naše páteř i klouby jsou pořádku. Vypadáme mladě i ve vyšším věku, máme husté vlasy, které předčasně nešedivějí, ženy mají pravidelný menstruační cyklus a muži se cítí v plné síle.

Počáteční projevy nerovnováhy okruhu ledvin mohou být zpočátku nenápadné – změny v močení (častější nebo naopak méně časté, nutnost vstávat v noci na záchod…), dále únava, otoky končetin, zimomřivost, noční pocení, občasné návaly horka… apod. Asi by nás ani nenapadlo přemýšlet nad tím, že se to může týkat ledvin. Terapeut čínské medicíny tuto nerovnováhu v oblasti ledvin může včas poznat i během preventivní návštěvy. Probere s vámi Vaše případné potíže, zkontroluje vzhled jazyka a podle kvality pulsu na zápěstí může poznat příčinu nerovnováhy a vybrat vhodnou terapii.

Podle čínské medicíny jsou i další potíže, které se mohou vztahovat k ledvinám, je to např. určitý typ astma, dětská neduživost a opožděnost ve vývoji nebo naopak hyperaktivita, bolesti zad, bolesti kolen, padání vlasů, tinitus (zvonění v uších), neplodnost, určitý typ nespavosti, potíže v klimaktériu, některé typy poruchy krvetvorby, úzkostlivost, různé typy fobií, vysoký krevní tlak a další.

Když se řekne v čínské medicíně „nerovnováha“ nebo „slabost“ okruhu ledvin, tak to neznamená, že naše ledviny neplní své normální funkce nebo že jsou podle měřítek západní medicíny nemocné. Odborné vyšetření urologem nebo nefrologem nemusí prokázat žádný problém (tzv. jste v pořádku…), ale z hlediska energie se nevyrovnaný okruh ledvin rychleji vyčerpává, jako když valíte kámen do kopce a tato energie pak chybí někde jinde.

Jaké typy energetické rovnováhy vidím nejčastěji?

  • Nedostatek energie ledvin obecně: únava, kratší dech, spontánní pocení, časté a urgentní močení
  • Nedostatek v jangové energii ledvin: únava, bledost, zimomřivost, studené nohy, bolesti zad, bolesti kolen, průjem (zejména brzo ráno)
  • Nedostatečnost v jinové energii ledvin: suchost pokožky a sliznic, noční pocení, návaly horka, neplodnost, předčasné šedivění, zvonění v uších
  • Nedostatečnost esenciální energie ledvin: zpomalený vývoj (u dětí), pomočování, náchylnost k nemocem, špatný stav zubů, padání vlasů, neplodnost, nepřítomnost menstruace, nízký počet spermií nebo nekvalitní spermie, předčasná ejakulace

Na každý z těchto typů nerovnováhy existuje individuální terapeutický postup a speciální bylinná směs ve formě tablet nebo čaje.

 

Co se mi osvědčilo

  • Jíst kvalitní stravu, ideálně doma připravenou, v zimě zařadit více poctivých domácích vývarů, pečeného masa, kořenovou zeleninu, ryby a polévky.
  • Dávat si pozor na prochladnutí a to jak v zimě, tak i v létě, zejména mít nohy v teple (dráha ledvin začíná na plosce nohy) – to platí např. i v klimatizovaném autě nebo kanceláři…
  • Několikrát denně pit horkou převařenou vodu, co nejteplejší dokážete vypít (to je oblíbený zvyk v celé Číně…)
  • Mít rovnováhu v pracovním a osobním životě, dokázat kvalitně odpočívat (místo sledování televize jít raději na procházku nebo jít dříve spát)
  • Zvolit si vhodné bylinné doplňky, ať už ve formě tablet, nebo čaje (čínské bylinné směsi raději vyberte ve spolupráci s odborným terapeutem, naopak směsi na podporu ledvin z evropských bylin si můžete koupit v každé lékárně)