Význam slov QI GONG znamená „mistrovství práce s energií (QI)“ Existence těchto starobylých praktik byla doložena již mnoho století před naším letopočtem.

Hlavním cílem cvičení je dosažení a udržování tělesné a duševní harmonie: Používá se i pro účely léčebné, meditační i sebeobranné. V čínských nemocnicích a parcích jsou běžně vidět skupinky lidí, které cvičí některou z tradičních sestav. Cvičení se mohou provádět ve stoje, vsedě, vleže nebo v chůzi.

Existuje mnoho různých škol a sestav cvičení, nicméně všechny mají společné základní principy: harmonizace těla, harmonizace dechu a harmonizace mysli.  Smyslem cvičení je dokonalé uvolnění pro zprůchodnění drah a vedení energie. Brzy se nám zvýší vnímavost a člověk je tak schopen energii cítit a pracovat s ní. Bez většího úsilí dochází k prohloubení dýchání a tím i k přirozenému uvolnění a uklidnění našeho srdce (duše). Dosáhneme tak vnitřního ztišení, mysl se přirozeně vyprázdní od všech zbytečných podnětů nebo starostí a žije se nám lépe.